Pembroke Triathlon-ANA LEAF FOUNDATION RACE 3

  Name Cat Points Cat Race No Swim Pos Swim Time Bike Pos Bike +T1 Run Pos Run +T2 Total Time
Olympic                      
1 Josh Lewis   MN 101 1 22:52 2 0:57:56 3 00:40:11 02:00:59
2 Bob Guilbert   M 4 4 24:42 1 0:57:42 7 00:43:05 02:05:29
3 Ben Creasey   M 102 5 26:08 4 0:58:54 4 00:41:22 02:06:24
4 James Gower   M 10 7 27:01 5 0:59:13 6 00:41:58 02:08:12
5 Max Thornton   M 114 6 26:26 9 1:01:42 2 00:40:07 02:08:15
6 Ollie Turner   Junior  88 2 23:50 3 0:58:35 17 00:47:51 02:10:16
7 Dan Galpin   Junior  42 9 27:07 18 1:04:35 1 00:38:54 02:10:36
8 Sean Murphy   M 9 10 27:11 6 0:59:45 10 00:44:10 02:11:06
9 Nick Thorne   MN 92 13 28:32 10 1:01:53 8 00:43:15 02:13:40
10 David Ainger   M 74 15 30:11 7 1:00:46 9 00:43:41 02:14:38
11 Naro Zimmerman   MN 103 11 27:12 22 1:04:55 14 00:44:45 02:16:52
12 Russ Smith   M 69 17 30:21 11 1:02:06 16 00:46:12 02:18:39
13 Nathan Gosling   M 87 33 35:52 12 1:02:34 5 00:41:35 02:20:01
14 Ian Jones   MN 90 3 24:33 27 1:06:01 26 00:49:45 02:20:19
15 Amy Critchlow   F 53 12 27:20 23 1:05:46 19 00:48:01 02:21:07
16 Ryan Martel   M 23 23 33:15 16 1:04:03 11 00:44:12 02:21:30
17 Sam de Kooker   M 99 21 32:10 8 1:01:15 28 00:51:24 02:24:49
18 Louise Smith   FN 21 8 27:06 37 1:12:47 15 00:45:35 02:25:28
19 Nick Mann   M 18 34 35:58 21 1:04:53 13 00:44:39 02:25:30
20 Steve Smith   M 1 22 33:09 20 1:04:41 18 00:47:56 02:25:46
21 Magda Puzio   F 8 20 30:57 28 1:06:08 23 00:48:45 02:25:50
22 Benn Garnham   MN 68 18 30:24 14 1:03:44 33 00:53:11 02:27:19
23 Bob Duquemin   M 25 28 33:52 13 1:02:39 29 00:51:24 02:27:55
24 Laura McCarthy   F 6 31 35:47 30 1:07:56 12 00:44:20 02:28:03
25 Matthew Joyce   MN 111 25 33:31 26 1:05:55 22 00:48:41 02:28:07
26 Andy Cameron   M 43 14 30:03 15 1:03:58 35 00:54:43 02:28:44
27 Martin Boyde   MN 35 24 33:21 24 1:05:50 27 00:50:49 02:30:00
28 Lou Brockensmith   FN 89 30 35:45 25 1:05:50 21 00:48:36 02:30:11
29 Jesus Gonzalez Moreno MN 86 26 33:46 31 1:08:37 20 00:48:26 02:30:49
30 Chris Dunford   M 33 37 37:55 17 1:04:12 24 00:48:48 02:30:55
31 Simon Leigthtley   M 14 16 30:17 29 1:06:57 34 00:54:14 02:31:28
32 Sammy McNaught Yendell FN 13 19 30:40 35 1:11:59 25 00:49:26 02:32:05
33 Andrew McArthur   MN 37 27 33:49 33 1:09:44 30 00:52:50 02:36:23
34 Pav Czarnecki   M 107 32 35:51 34 1:11:30 32 00:53:10 02:40:31
35 Sam Lee   0 91 29 34:00 32 1:09:37 41 00:59:47 02:43:24
36 Rachel Leech   FN 19 39 38:14 39 1:13:28 36 00:56:02 02:47:44
37 Stephen Langlois   MN 110 42 42:35 36 1:12:28 31 00:53:00 02:48:03
38 Dean Cooper   MN 31 38 38:09 38 1:12:52 40 00:59:15 02:50:16
39 Paul Patterson   M 72 40 38:41 42 1:19:04 37 00:56:43 02:54:28
40 Laura Quayle   5 41 39:14 41 1:17:56 39 00:59:07 02:56:17
41 Ian Cameron   M 109 36 37:02 43 1:24:11 38 00:57:22 02:58:35
42 Claire Allen   FN 62 43 43:30 40 1:14:38 42 01:01:41 02:59:49
  Andrew Nightingale   F 112 35 36:51 19 1:04:38   DNF DNF
Sprint                      
1 Joshua Thornton   Junior  41 2 14:29 2 0:32:10 2 00:20:52 01:07:31
2 Aivis Kergalvis   M 105 5 16:55 1 0:31:17 1 00:19:27 01:07:39
3 Gerard Schilting   M 93 4 16:04 4 0:33:31 5 00:22:23 01:11:58
4 Relay Team   0 113 1 13:17 5 0:35:58 7 00:24:01 01:13:16
5 Steve Roussel   M 29 9 19:30 3 0:33:20 6 00:22:47 01:15:37
6 Tom Stapley   Junior  2 3 14:32 6 0:36:38 10 00:24:50 01:16:00
7 Charlie Thompson   Junior  97 7 18:43 10 0:38:37 3 00:21:06 01:18:26
8 John Bonner   MN 78 6 18:42 7 0:37:26 8 00:24:19 01:20:27
9 Richard Bernie   MN 95 11 20:00 9 0:38:33 4 00:22:08 01:20:41
10 Ross Le Cheminant   MN 108 8 19:11 8 0:38:17 14 00:26:23 01:23:51
11 Chris Dodd   M 20 10 19:52 13 0:39:55 12 00:26:00 01:25:47
12 Fiona Ashworth   FN 104 16 23:09 11 0:38:56 9 00:24:27 01:26:32
13 Will Thompson   Junior  96 13 21:43 14 0:40:34 11 00:25:35 01:27:52
14 Mark Coley   MN 80 15 22:08 12 0:39:45 15 00:26:32 01:28:25
15 Lauren Finch   FN 98 14 21:51 16 0:42:47 13 00:26:11 01:30:49
16 Grace Duquemin   FN 71 12 21:42 15 0:41:21 17 00:34:02 01:37:05
17 Jillian Smith   FN 94 18 32:35 18 0:53:38 16 00:33:12 01:59:25
18 Rick Mann   MN 100 19 46:32 17 0:50:47 18 00:36:36 02:13:55
19 Claire Kybett   FN 106 17 30:09 19 1:12:29 19 00:50:24 02:33:02

Club Sponsorship

Ana Leaf Foundation

CONSTITUTION & LBG

To view the club constitution click here

To download a copy of Guernsey Triathlon Club LBG   

certificate of incorporation click here

To download a copy of Guernsey Triathlon Club LBG 

 memorandum and articles of incorporation click here