Pembroke Olympic & Sprint

Place Name AG Swim T1 Bike T2 Run Finish
  Olympic              
1 Alan Rowe Male 50-54 28:32:00 00:45 01:04:54 00:24 42:53:00 02:17:28
2 Dan Armsden Male 40-44 30:47:00 00:31 01:03:56 00:21 44:21:00 02:19:56
3 Aivis Kergalvis Male 30-34 31:07:00 00:48 01:05:03 00:31 42:27:00 02:19:56
4 Ian Scholes Male 50-54 32:41:00 00:37 01:05:02 00:23 42:20:00 02:21:03
5 Sean Murphy Male 40-44 30:11:00 00:41 01:04:56 00:34 48:54:00 02:25:16
6 Tom Becker Male 40-44 32:43:00 00:29 01:10:50 00:27 44:23:00 02:28:52
7 Amy Critchlow Female 40-44 31:08:00 01:00 01:09:42 00:28 48:26:00 02:30:44
8 Russ Smith Male 40-44 31:39:00 00:41 01:09:35 00:29 48:59:00 02:31:23
9 Aigars Levins Male 30-34 35:40:00 00:58 01:06:41 00:31 49:28:00 02:33:18
10 Chris Norman Male 30-34 35:15:00 00:44 01:10:06 00:32 50:03:00 02:36:40
11 Magdalena Murphy Female 35-39 31:08:00 00:34 01:12:29 00:26 52:15:00 02:36:52
12 Mathew Le Huray Male 45-49 37:53:00 01:23 01:11:14 00:38 47:34:00 02:38:42
13 Keith Otty   35:16:00 01:12 01:09:22 01:04 52:39:00 02:39:33
14 Ed Rocha Male 40-44 37:37:00 00:45 01:13:08 00:29 48:29:00 02:40:28
15 Darren Le Masurier Male 40-44 33:09:00 01:46 01:14:12 01:09 51:12:00 02:41:28
16 Maciej Jura   35:52:00 01:00 01:13:37 00:32 51:01:00 02:42:02
17 Richard Stapley   32:57:00 00:43 01:11:50 00:29 57:04:00 02:43:03
18 Simon Leightley Male 35-39 34:25:00 01:22 01:13:41 00:45 52:54:00 02:43:07
19 Adam Dorey Male 35-39 35:53:00 01:48 01:15:27 01:09 50:04:00 02:44:21
20 Ross Le Cheminant Male 30-34 35:29:00 01:21 01:14:33 00:46 53:38:00 02:45:47
21 Nick England   37:16:00 02:49 01:12:53 00:58 52:45:00 02:46:41
22 Wendy Leathem Female 50-54 30:45:00 00:55 01:20:02 00:42 54:59:00 02:47:23
23 Kenneth Berg Male 40-44 33:32:00 01:20 01:12:41 01:36 01:00:44 02:49:53
24 Tony Veillard Male 50-54 31:37:00 02:00 01:16:01 01:19 01:00:00 02:50:57
25 Adam Heaume Male 35-39 35:25:00 02:21 01:17:44 00:49 55:13:00 02:51:32
26 Claire Smit Female 35-39 42:23:00 00:59 01:19:06 00:29 50:22:00 02:53:19
27 Martin Boyde Male 40-44 38:08:00 02:01 01:15:41 00:41 56:48:00 02:53:19
28 Simon Veron Male 40-44 46:36:00 01:42 01:13:50 00:39 50:48:00 02:53:35
29 Dave Fairbrother Male 30-34 47:02:00 01:15 01:13:37 00:37 52:43:00 02:55:14
30 Dean Cooper Male 45-49 36:28:00 01:58 01:16:02 01:54 01:00:39 02:57:01
31 Rachel Leech Female 45-49 35:46:00 01:20 01:19:56 00:45 59:35:00 02:57:22
32 Claire Allen Female 40-44 42:10:00 01:34 01:13:58 01:11 58:50:00 02:57:43
33 Paul Patterson Male 45-49 40:52:00 01:38 01:20:42 00:42 55:56:00 02:59:50
34 Stephen Langlois Male 45-49 47:47:00 02:33 01:17:14 01:05 52:38:00 03:01:17
35 Richard Evans Male 50-54 46:45:00 00:59 01:18:43 00:38 55:13:00 03:02:18
36 Dana Ujhazyova Female 35-39 43:09:00 02:24 01:23:10 00:48 52:53:00 03:02:24
37 Amanda Mew   37:33:00 02:05 01:21:54 01:18 01:00:15 03:03:05
38 Rob Toms   44:34:00 02:56 01:15:48 00:32 59:54:00 03:03:44
39 Peter Corner * Manual Time Male 35-39           03:05:00
40 Sharon Finn Davey   36:43:00 01:35 01:21:16 00:51 01:05:03 03:05:28
41 Sam Corbet   44:51:00 01:40 01:23:33 02:16 56:40:00 03:09:00
42 Chris Dodd Male 50-54 38:44:00 01:34 01:24:54 00:57 01:03:35 03:09:44
43 Richard Tostevin Male 60-64 37:35:00 01:46 01:23:53 00:39 01:06:52 03:10:45
44 Lisa Maltwood Female 45-49 46:01:00 01:05 01:23:01 00:57 01:03:12 03:14:16
45 Charlotte Le Tissier Female 30-34 46:18:00 02:24 01:29:55 01:26 58:07:00 03:18:10
46 Joanne Du Feu Female 55-59 50:53:00 01:52 01:25:19 00:53 01:01:26 03:20:23
47 Simon Phillips Male 45-49 42:15:00 02:32 01:28:35 01:49 01:07:54 03:23:05
48 Louise Le Huray Female 40-44 46:26:00 02:08 01:27:22 01:45 01:10:42 03:28:23
49 Lynne Bloxham Female 45-49 42:33:00 02:23 01:22:36 01:51 01:19:01 03:28:24
50 David McNab Male 40-44 46:40:00 03:06 01:29:10 00:59 01:09:49 03:29:44
51 Andy Bodsworth Male 45-49 53:23:00 02:14 01:30:26 00:26 01:11:47 03:38:16
  Sprint              
1 Thierry Le Cheminant Male 10-14 15:10 00:24 35:05:00 00:28 23:06 01:14:13
2 Glen Le Cheminant   19:41 01:11 37:38:00 00:30 25:57:00 01:24:57
3 Nix Petit Female 25-29 20:02 01:11 41:41:00 00:23 22:06 01:25:23
4 Steven Palmer Male 45-49 22:48 01:06 36:12:00 00:44 27:51:00 01:28:41
5 Daniel Reoch-Brehaut Male 40-44 20:01 00:32 37:38:00 00:35 30:36:00 01:29:22
6 Will Bishop   20:46 02:11 42:55:00 00:45 28:39:00 01:35:16
7 Neil Graham Male 50-54 26:53:00 01:47 39:22:00 00:45 27:20:00 01:36:07
8 Geoff Holden Male 65-69 20:35 02:24 43:44:00 01:08 29:36:00 01:37:27
9 Matt Robin Male 25-29 25:56:00 04:35 39:48:00 02:03 28:39:00 01:41:01
10 Mark Coley Male 45-49 25:15:00 02:21 44:12:00 01:26 29:35:00 01:42:49
11 Emma Shearer Female 45-49 23:49 01:46 47:49:00 01:08 30:37:00 01:45:09
12 Jonathan Langlois Male 65-69 28:12:00 02:04 42:45:00 01:44 33:13:00 01:47:58
13 Rick Mann Male 65-69 26:55:00 02:24 45:07:00 00:26 34:56:00 01:49:48
14 T Graham Female 60-64 25:42:00 01:31 48:20:00 01:00 33:54:00 01:50:27
  Aquabike              
1 Jon Osbourne   18:33 00:59 01:02:22 00:16 00:24 01:22:34
2 Gill Smit Female 40-44 31:41:00 01:11 01:12:40 00:21 00:29 01:46:22
3 Sammy Yendell Female 25-29 31:45:00 00:48 01:14:42 00:25 00:20 01:48:00
4 Sam Shires Male 45-49 37:07:00 01:45 01:22:37 00:27 00:55 02:02:51

Club Sponsorship

Ana Leaf Foundation

CONSTITUTION & LBG

To view the club constitution click here

To download a copy of Guernsey Triathlon Club LBG   

certificate of incorporation click here

To download a copy of Guernsey Triathlon Club LBG 

 memorandum and articles of incorporation click here